از چند روز پیش به دلیل اعتراضاتی که به گران شدن بنزین در تهران و چند شهر دیگر کشور شده است دسترسی مردم به اینترنت بین المللی قطع شده است. در روزهای ابتدایی دسترسی به اینترنت به صورت کامل قطع شده بود. اما پس از گذشت یکی دو روز در نقاط مختلف ایران دسترسی های جسته و گریخته به اینترنت گزارش شد. اما تقریبا از 25 آبان دسترسی به اینترنت بین المللی به صورت کامل قطع شد.صدا و سیمای میلی تلاش دارد این شبیخون اینترنتی را کم اهمیت جلوه دهد و با مصاحبه های ساختگی ای که تولید می کند چنان نمایش می دهد که این اقدام جسورانه صدمه ای به کسب و کارهای اینترنتی نزده است.

این در حالی است که بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی مطلقا دسترسی به سایتهای خود ندارند و فقط چند سایت بزرگ از جمله esam همچنان بدون مشکل به تجارت خود مشغول هستند. بنده تاکنون نتوانسته ام ملاک دسترسی و عدم دسترسی سایتها را متوجه شوم. سایتهایی سراغ دارم که آی آر هستند، سایتهایی سراغ دارم که نماد اعتماد الکترونیکی دارند، سایتهایی سراغ دارم که نشان ملی ثبت دارند و در دسترس نیستند و برعکس.

اینکه بدون اطلاع قبلی دسترسی مردم به سایتهای شخصی خودشان و حتی دسترسی به سایتهای فروشگاهی اشان را قطع کنید به مثابه این است که بدون اطلاع قبلی در خانه مردم و در مغازه های آنها را گِل بگیرید. در این میان هستند سایتهایی مانند همین سایت بانک مشاغل ایش تاپ که هنوز برای ایرانیان در دسترس هستند اما این سایت نیز صدمه بسیار زیادی می خورد. بیش از 85 درصد ورودی کاربران به سایت ایش تاپ از طریق موتور های جستجو علی الخصوص گوگل بوده است که بواسطه همین شبیخون اینترنتی دیگر کاربران نمی توانند بواسطه جستجو وارد سایت ایش تاپ شوند و ورودی سایت به شدت کاهش یافته است.این تنها مشکلات بوجود آمده نیست. مدیران سایت ایش تاپ عمده امکانات سایت را از جمله اسلایدر، گوگل آنالیستیکز، ماژول الکسا و ... را از دست داده اند و ارتباطشان با سایت های خارجی که خدمات مربوط به سئو را ارائه می دهند قطع شده است. این مساله نه تنها مدیریت سایت را سخت می کند بلکه رتبه و اعتبار سایت را در رتبه بندی های معتبر مانند رتبه بندی سایت الکسا، رتبه بندی های گوگل، اعتبار دهی سایت پرایس، بررسی های ج یتی متریکس و ... از بین می برد.سایت بانک مشاغل ایش تاپ در ماههای اخیر موفق شده بود مقدمات ورود به کشور ترکیه و آذربایجان را نیز فراهم کند که با این شبیخون اینترنتی مسلما تمام آمال مرتبط با سایت ایش تاپ از بین رفت.

اینها فقط بخشی از مشکلات سایتهای مرتبط با کسب و کارهای ایرانی است. بسیاری از برنامه نویسان و فروشندگان کالاهای مجازی، آموزشهای اینترنتی و ... دسترسی به سایتهای خود را به صورت کامل از دست داده اند. شخص بنده به عنوان برنامه نویس دو مورد سایت در دست طراحی داشتم که از طریق تلگرام بازاریابی انجام داده بودم و در حال حاضر به علت عدم دسترسی به تلگرام مشتریان خود را از دست داده و متضرر شده ام.فروشگاه های اینترنتی مانند گیدارو و کلکسیون 110 به طور کامل دسترسی به سایتشان را از دست داده اند. یکی از این سایتها با دامنه بین المللی و دیگری با دامنه ایرانی بوده است. سایت مگا جی اس یکی از سایتهای آموزش اینترنتی نیز کاملا از دسترس خارج شده است.اینها نمونه ای از جنایاتی است که هیچ جنایتکاری به این راحتی ها نمی توانست بر مردم ایران روا دارد که وزیر محترم آذری جهرمی به سادگی روا داشت.

28 آبان 1398

رافق مجتهدزاده خیاوی