امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مشگین شهر، شهری کوچک با جمعیتی کمتر از 100 هزار نفر در غرب اردبیل واقع شده است. مشگین شهر، شهریست کوهستانی با آب و هوای استثنایی که در نقاط کمتری از ایران می توان چنین آب و هوای خنک و پاکی را پیدا کرد و یکی از مهمترین دلایل سفر به مشگین شهر همین آب و هوای آن است.

اما امتیازات این شهر کوچک به آب و هوا ختم نمی شود.

مشگین شهر در دامنه کوه ساوالان (سبلان) قرار گرفته و از مراکز صنعتی ایران فاصله زیادی دارد. همچنین در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا قرار گرفته است. به همین دلیل است که می گویم کمتر نقطه ای در ایران، آب و هوایی پاک مانند مشگین شهر دارد. 

همچنین این شهر از وفور آبهای معدنی خدادادی بهره مند شده و آبهای زیرسطحی این شهرستان توسط آتشفشان فعال ساوالان داغ می شود به قدری که داغ ترین آبگرم طبیعی جهان در این شهر قرار دارد و بخاطر همین ویژگی منحصر بفرد اولین نیروگاه ژئوترمال ایران در دامنه های کوه ساوالان در حال ساخت است.

مشگین شهر در مورد آثار باستانی نیز سابقه ای کهن و ژرف دارد. به طوری که شاید بتوان گفت یکی از کهن ترین مناطق باستانی کشور به نام شهر یئری در این شهر قرار دارد. شهر یئری یک محوطه باستانی است که به گمان کارشناسان فن قدمت آن در مناطقی به 11 هزار سال هم می رسد. فکرش را بکنید! وقتی تخت جمشید در حال ساخت بوده است اهالی شهر یئری تاریخ 8000 ساله داشته اند. در این مجوعه استل هایی از سنگ با کمربندی مجهز به شمشیر در اندازه های کوچک و بزرگ ساخته شده است. ویژگی اصلی این استل ها بی دهان بودن آنهاست. کسی تا به امروز دلیل بی دهان بودن آنها را نمی داند اما بعضی ها می گویند شاید چون اینجا مکان مقدسی بوده است به همین دلیل کسی حق صحبت کردن در این مکان را نداشته است. البته شاید! و فقط شاید.

البته آثار باستانی شگفت انگیز مشگین شهر به همین استل ها ختم نمی شود. غارهای بینه لر در نزدیکی روستای اونار، مربوط به عصر آهن 2 هستند. حدود 270 دهنه غاز که به صورت یک مجموعه مسکونی در یک محوطه نعل اسبی قرار گرفته اند. این غارها با دست و ابزار آلات اولیه ساخته شده است و به هیچ وجه نمی توان توضیحی داد که بتوانید حس و حال قرار گرفتن در محیط آنجا را دریافت کنید. فقط باید خودتان سربلایی خفیف آنرا بالا بروید و در وسط مجموعه قرار بگیرید. آنگاه به قدری مسحور محیط خواهید شد که فراموش خواهید کرد یک عکس پاناروما تهیه کنید. (البته توصیه می کنیم فراموش نکنید)

علاوه بر اینها مشگین ده ها منطقه و آثار باستانی دیگر در خود جای داده است که می تواند تا ده روز متوالی شما را به نقاط مختلف خود دعوت کند بدون اینکه شاهد منظره ای تکراری باشید. البته اگر تند تند مناطق را گز کنید. وگرنه همین شهر یئری می تواند روزها و ماه ها شما را درگیر خود کند. همانگونه که چندین ستاره شناس، عکاس و باستان شناس را سالها اسیر خود کرده.

برای سفر به مشگین شهر باید ابتدا خود را به مرکز استان برسانید. رسیدن به مرکز استان اردبیل کار سختی نیست. بزرگراه و فرودگاه و به زودی ایستگاه قطار در خدمت شماست. مطمئن باشید مسیر نیز خود جزو سفر و مسافرات شما به حساب خواهد آمد و با هر وسیله ای که خود را به اردبیل برسانید حتی دقیقه ای کسالت بر کوله بارتان نخواهد نشست.